Sjöbefälsföreningen anställer ny vd

Sjöbefälsföreningen har anställt en ny vd vid namn Peter Hellberg som kommer att efterträda Lennart Jonsson när han går i pension. Peter Hellberg är i dagsläget ordförande för Saco-S på Sjöfartsverket och kommer att tillträda som ny vd för Sjöbefälsföreningen den 1 oktober.
– Det känns som en ära att få det här uppdraget. Föreningen har en soliditet, det finns en stark förankring hos medlemmarna och jag ser verkligen fram emot uppdraget, säger Peter Hellberg.
Rekryteringsprocessen för en ny vd för Sjöbefälsföreningen startade för cirka ett halvår sedan när nuvarande vd Lennart Jonsson aviserade att han planerade att gå i pension.
– Det har varit en gedigen rekryteringsprocess där vi har hittat den bästa kandidaten för att leda föreningen in i framtiden. Processen har fått ta sin tid för att hitta den mest lämpade kandidaten, säger Mikael Johansson, ordförande för Sjöbefälsföreningen.
Han fortsätter:
– Peter Hellberg är en kompetent och påläst person med lång erfarenhet från sjöfartsbranschen och jag har fullt förtroende för att han kommer att utföra uppdraget med den äran. När han tillträder i oktober kommer han att gå parallellt med vår nuvarande vd Lennart Jonsson under en period för att få en bra start på vd-jobbet.
Peter Hellberg har lång erfarenhet från sjöfartsbranschen. Han började som jungman vid 16 års ålder och har under årens lopp studerat till befäl och bland annat arbetat som befälhavare på TT-line innan han kom till Sjöfartsverket som lots.
– Jag sökte jobbet som ny vd för Sjöbefälsföreningen för att jag ser en möjlighet att göra skillnad för våra medlemmar nu när svenska politiker har fått upp ögonen för sjöfarten. Om det kommer in mer tonnage blir det fler befälsjobb och fler befäl i Sverige. Här finns det en möjlighet att titta på hur vi kan fånga upp de yngre och göra yrket attraktivare så att det blir ett hållbart arbetsliv. Yrket behöver bli mer flexibelt så att det till exempel går att kombinera med att ha familj, säger Peter Hellberg.
Peter Hellberg har också haft internationella uppdrag. Han har en examen från WMU, World Maritime University, och har suttit i IMO:s underkommitté NCSR, Navigation, Communications, Search and Rescue samt suttit som nautisk expert kopplat till sjöräddning i IMO:s Joint working group. Under sina 28 år på Sjöfartsverket har han haft olika chefspositioner, bland annat tillförordnad förhandlingschef och ställföreträdande HR-chef, innan han fick sitt fackliga uppdrag som ordförande för Saco-S.
– Min styrka är att jag har haft båda rollerna, både på arbetstagarsidan och arbetsgivarsidan. Jag har en stor förhandlingsvana och har förhandlat komplexa frågor, säger Peter Hellberg.
När han tillträder som vd för Sjöbefälsföreningen har han ett tydligt uppdrag att utveckla föreningen.
– Min tanke framåt är att vi ska fortsätta bygga en stark sammanhållen förening som verkar för medlemmarnas bästa. Att vi ska trycka på nyttan med att vara en del av föreningen och på så sätt skapa förutsättningar för att växa som förening samt att skapa en gemensam värdegrund utifrån ett jämställdhets- och mångfaldsperspektiv, säger Peter Hellberg.